Szemhéjplasztika
Képünk illusztráció
A szemhéjplasztika, szaknyelven blepharoplastica, az esztétikai beavatkozások sorában az arc fiatalító műtétei közé tartozik. A beavatkozás végezhető külön-külön a felső szemhéjakon, ill. az alsó szemhéjakon, vagy együtt mindkettőn, esetleg az arcplasztika részeként is. Műtét technikailag megtörténhet hagyományosan (szikével), rádiófrekvenciás késsel, vagy lézerrel. Kombinálható a szarkalábak botox-os kezelésével, vagy lézeres ránctalanítással.
A felső szemhéjplasztikánál elsődlegesen a megtüremkedett bőrfelesleg eltávolítása történik, de az adott kiindulási állapot függvényében szükség lehet a musculus orbicularis oculi, azaz a szemkörüli izom részleges resectiojára, vagy az előboltosuló szemüregi zsírszövet csökkentésére.
Az alsó szemhéjplasztikánál az elődomborodó zsírpárnák eltávolítása és a megnyúlt bőr kimetszése történik. A két beavatkozás elvégezhető külön-külön, vagy együtt, bőrön vagy kötőhártyán keresztül ejtett metszésből is. Ha csak táskák vannak, ami főleg alkati lehet, elég csak a fölösleges zsírt eltávolítani, ha csak a bőr ereszkedett meg elég csak a bőrfelesleget kimetszeni.
A szemhéjplasztika eredményeként a szemhéj püffedtsége megszűnik, a táskák eltűnnek, a szemek kinyílnak, a tekintet üdébb, fiatalosabb lesz.
A szemhéjplasztika általában esztétikai okokból történik, de jelentős látáskorlátozás esetén orvosi javallat is állhat a háttérben.
Szemhéjplasztika biológiai háttere
A szemgolyók a csontos szemüregben, zsírpárnákba ágyazva helyezkednek el. A külvilág felé a szemhéjak védik, melyek egyben a szemrést is zárják. A szemhéjak külső felszínét bőr, belső felszínét kötőhártya (conjunctiva) alkotja, a köztes rétegeket izom és kötőszövet képezi.
Arcunk öregedési folyamatában az első jelek a szem és a szemkörüli területeken jelennek meg. Miért van ez így? Mert az felső szemhéj és alsó szemhéj bőre a legvékonyabb bőr a testünkön. A hátunk bőrének vastagsága, akár 20-30 szorosa is lehet szemhéjunk bőrének. A vékony bőr vékony irha réteget jelent, és mivel az irhában találhatók a rugalmas kollagén rostok, ezért vékony irha = kevés kollagént rost. Ezért veszti el elsőként rugalmasságát a szemhéjak bőre. A szemhéjak bőrének kinyúlása, a rugalmasság elvesztése már viszonylag korai életkorban is megjelenhet, és folyamatosan tapasztalható az idő előrehaladtával. Jelentős szerepe van a genetikai adottságoknak, és a külső tényezőknek, mint a gravitáció, napártalom, dohányzás, alkohol, életmód. Ezek külön-külön és együttesen is szükségessé tehetik a felső szemhéjplasztikát és/vagy az alsó szemhéjplasztikát.
Arcunk első ráncai a szarkalábak. Először csak mosolygáskor láthatók, később állandósulnak. Az idő múlásával a szemhéj alkotóelemeinek rugalmassága csökken. A gravitáció hatására a felső szemhéj bőre megnyúlik, bőrfölösleg alakul ki, ami megtüremkedve lógni kezd. Ezt követi az alsó szemhéj bőrének a megereszkedése és végül a csontos szemüreg zsírpárnáit rögzítő kötőszöveti hártyák megnyúlása miatt a zsírpárnák elődomborodása. Ezt nevezzük táskás szemnek. Mind a lógó szemhéj, mind a táskás szem, fáradt, szomorú ember benyomását kelti. A felső szemhéj megereszkedése oly mértékben fokozódhat, hogy a lógó szemhéj bőrét szó szerint a szempillák tartják. Ilyenkor jelentős látótér szűkület következik be. A beteget a kialakult állapot látásában korlátozza, gyakran kényszertartásban, hátrabiccent fejjel jár, hogy javítsa látását.
A szemhéjplasztika szükség esetén kiegészülhet szálbehúzással. Különösen felső szemhéjplasztika mellett lehet előnyös a szálbehúzás alkalmazása. Felső szemhéjplasztikai műtétet követően megfelelő várakozási idő után végezhető el a szálbehúzás a beavatkozás által érintetlenül hagyott területeken.